24.03.2016 İstanbul

10. Geleneksel TORA SEÇ Haftasına Büyük İlgi

TORA tarafından bu yıl 10. Geleneksel TORA SEÇ Haftası düzenlendi. Toplantıya ilgi büyüktü.

TORA SEÇ Haftası Etkinlikleri 7 – 12 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Tora Petrol’ün genel merkezinde yapılan SEÇ Haftası etkinlikleri kapsamında 5 gün boyunca yangın söndürme, ilkyardım, defansif sürüş, yasal İSG eğitimleri, yüksekte çalışma, portatif gaz dedektörü kullanımı, ofis çalışanlarına sağlık taramasına, yarışmalara kadar birçok etkinlik yapıldı.

Etkinlikler kapsamında TORA Petrol çalışanları teker teker yangın söndürme tatbikatına katıldı. Eğitimler kapsamında, uygulamalı eğitimlere önem verildi. Eğitimler hem Kalite&SEÇ departmanı bünyesinde 5 kişilik İş sağlığı ve güvenliği uzmanları hem de dışarıdan uzman kişilerin desteği ile yapıldı.

İSG Eğitimleri

Eğitimler kapsamında Müşterilerimizi SEÇ istekleri, iş öncesi hazırlıklar, risk analizleri, atölye toplantıları gibi konular üzerinde duruldu. Ayrıca her sene olduğu gibi önce dünyadan başlayarak, ülkemizde, sektörümüzde ve en son olarak da firmamızda yaşanan kazalar ve ucuz atlatılan kazalardan bahsedildi.

Yeni Uygulamalar

Bu seneki SEÇ Haftası etkinlikleri kapsamında diğer yıllardan farklı olarak akaryakıtın tehlikelerine yönelik farklı yangın senaryoları oluşturularak tatbiki olarak uygulandı. Sump içi patlayıcı atmosfer oluşumu, sump içi parlama, taş motoru kıvılcımı ile patlama, buharlaşma hızları, VRS uygulaması buhar sindirme gibi uygulamalar yapıldı.

Sektörümüzde bu sene hayata geçirilmesi planlanan kapalı hacimlerde acil durum tedbirleri üzerinde duruldu. Kapalı hacimde kendini kaybeden personellerin çıkarılması için hazırlanan yeni kurtarma tertibatı personellere tanıtılarak eğitimleri yapıldı.

Sağlık taramaları yapıldı

Tora Petrol SEÇ Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da yine sağlık tetkikleri yapıldı. Hem sahada hem de ofis çalışanlarına kan sayımı, işitme testi, akciğer grafisi, solunum fonksiyon ve idrar testi yapıldı.

Saha çalışanlarına ek olarak kanda kursun testi de yapıldı.

9 kişi bilgisiyle yarıştı

11 Mart Cuma günü ise sahada çalışan personellerden 3 kişilik 3 ekibin katılımıyla 1. SEÇ Bilgi Yarışması yapıldı. Yarışma kapsamında genel İSG, sektörümüze dönük SEÇ soruları ve genel kültür soruları bulundu. Çok çekişmeli ve ilgiyle izlenen yarışmanın önümüzdeki yıllarda da devam edilerek gelenekselleştirilmesi yönünde ortak bir karar çıktı. Bilgi yarışma katılan personellere kitap ve özel İSG ekipmanları gibi çeşitli ödüller verildi.