19.03.2022 İstanbul

Buhar Geri Dönüşüm Sistemlerinin Kurulumunda Emniyet

Buhar geri dönüşümü denince aklımıza geri kazanım ve tasarruf sağlayarak çevre ve doğanın korunması aklımıza gelmektedir. Benzin -43 dereceye kadar buharlaşan bir akaryakıt olduğu için benzin buharının geri kazanımı için istasyonlarda yeni nesil sistemler geliştirilmektedir.

Buhar geri dönüşüm sisteminin kurulmasında riskleri en aza indirmek için çalışmalarda emniyet önlemleri alınmaktadır. Benzin tankı/tankları nefeslik hatlarını belirlemeden önce menhol havalandırılır ve parlama ihtimaline karşı VRS (Vapour Reduciton System) uygulanır. LEL (Lower Explosion Limit) ölçümü yapılarak LEL değeri uygunluğuna bakılır. Sonrasında ölçüm borusundan azot/nitrojen verilerek ve yüksekte çalışma yapılarak nefeslik borusu tespit edilir.

Benzin nefeslik hattı belirlendikten sonra azot ile hatlar süpürülür. Benzin ve motorin hatlarında karışıklık yaşanmaması için bütün tank nefeslikleri tespit edilir. Hatlar emniyete alındıktan sonra benzin nefeslik borusunun demontajı yapılır. Demontaj işlemlerinde sepetli vinç kullanılır.

Yüksekte çalışma yapan teknisyen paraşüt tipi emniyet kemeri kullanır ve lanyardını sepet içerisinin alt korkuluklarına sabitler. Çalışan nefeslik kelepçelerini sökerken tornavida, şarjlı tornavida vb. el aletlerini de el aleti lanyardına sabitleyerek el aletlerinin aşağıya düşmesini engeller. Nefeslik demontajı yapılırken sepetli vinçte çalışan personel nefeslik borusunu halata bağlar ve aşağıda bulunan personele yavaş yavaş verir. Nefeslik borusu yavaş yavaş aşağıdaki personele verilirken sepetli vinç operatörü de aşağıda personelin açısına göre ve işaret ile yönlendirilerek sepetli vinci indirerek nefeslik borusunu güvenli bir şekilde zemine inmesi sağlanır.

Nefeslik ve dolum zone 0 (patlayıcı bölge) bölgesi olduğu için buhar geri dönüşüm FAZ1 sistemi montaj işlerinde her zaman soğuk kesim yapılır. Eğer sıcak işlem (spiral kesim vb.) gerekiyorsa istasyon dışında emniyetli alanda yapılır. Buhar geri dönüşüm sistemi montajı başlangıcından sonuna kadar iş güvenliği kültürü barındıran bir iştir.