21.07.2020 İstanbul

Elektrikli Araçlar Ve İstasyonlarının Geleceği

Tarihte bilinen ilk elektrikli motor ve araç, 1835 yılında Thomas Davenport tarafından Amerika Vermont’ta icat edildi. Elektrikli otomobiller 19.yüzyılın sonlarında ve 20.yüzyılın başlarında oldukça revaçtaydı, fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. Ancak değişen Dünya koşulları ve
Küresel ekonomi sayesinde 21. yüzyılda elektrikli otomobillere tekrar ilgi arttı.
Araç üreticileri Avrupa Birliği CO2 emisyonu hedeflerini tutturabilmek için çok hızlı bir şekilde elektrikli araçları portfolyolarına eklemeye başladılar. Volkswagen grubu 2025’te 1.5 Milyon elektrikli araç üretmeyi planladığını duyurdu. Bloomberg NEF 2033 yılı gibi Avrupa’da satılan her iki yeni araçtan birisinin elektrikli olacağını öngörüyor.
Ayrıca ülkelerin hem tüketicilere hem de şarj ünitelerine yatırım yapanlara verdiği teşvikler tüketicilerin yeni araç alırken elektrikli araç tercih etmesinin önünü açıyor.
Sektörümüzde en iyi kaliteyi sunan Gilbarco Veeder-Root, hızla gelişen e-Mobilite sektörünün lideri olma yolunda stratejik adımlar atmaktadır. Hızlı ve Ultra Hızlı DC Şarj cihazları konusunda uzmanlaşmış global üretici Tritium’la yaptığı stratejik ortaklık bunun ilk örneğidir. Gilbarco Veeder-Root, kompakt boyutu ile hemen her yere kurulabilen 50kW gücündeki hızlı şarj cihazlarından, 10 dakikanın altında 200 km menzil ekleyebilen 350kW gücündeki Ultra Hızlı şarj cihazlarına her uygulamaya hitap eden kadar farklı güç seviyelerindeki çözümlerini TORA güvencesi ile Türkiye pazarına sunmaktadır.
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2019’un ilk yarısında satılan araçlar içinde elektrikli araçların pazar payı %2,5 oldu.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan verilere göre yılın ilk altı ayında 90 adet elektrikli ve 4.811 adette hibrit otomobil satışı gerçekleşti.
Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’de elektrikli araçlar konusunda ulusal ölçekte yapılan araştırma, Türk halkının elektrikli araç satın almak istediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre ülkemizde elektrikli araç sayısı dört yıl içinde 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısı da beş yılda 35 kat artışla 14 bine ulaşacak. Araştırma,
elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşması için teşvik mekanizması geliştirilmesinin gerekliliğini de vurguluyor.
Araştırma- Geliştirme çalışmaları devam eden ve 2023’te üretime girmesi planlanan yerli otomobilimiz TOGG tamamen elektrikli olacak. Bu aracın, yeni araç satışları içinde hızlıca ciddi bir pay alacağını ve kamu araçlarının, aracın lansmanından sonra kısa süre içinde TOGG platformuna geçişini öngörüyoruz. TOGG elektrikli araçlar ve şarj cihazları açısından Türkiye için dönüm noktası olacak.

Şarj İstasyonlarına Nerelerden Ulaşabiliriz?

Bazı şehirlerde gerek belediyelerin işlettiği otoparklarda gerekse özel otoparklarda elektrikli araçların şarj olabilmesi için park yerleri ayrılmıştır. Elektrikli araç şarj istasyonun kurulduğu ilk AVM 2010 yılında İstanbul Carousel AVM olmuştur. Bugün ise birçok AVM’de de şarj istasyonu bulunuyor. Bunun yanı sıra bazı benzin istasyonlarında, otellerde, otomotiv şirketlerinde, okullarda, evlerde ve sitelerde şarj istasyonu bulunmaktadır.
TORA ve Gilbarco Veeder-Root akaryakıt istasyonları ve birçok ticari endüstriyel tesislerindeki tartışmasız tecrübe ve kalitesi ile Tritium EV Şarj ünitelerinin ülkemiz genelinde satış, kurulum ve servis faaliyetlerini yürütmektedir