01.07.2020 İstanbul

Hafif Kompozit Kapaklar Drenaj ve Kanalizasyon Erişimini Daha Güvenli Hale Getiriyor

Erişilebilirlik drenaj kanalları ve kanalizasyon uygulaması için bir ön koşuldur. Bununla birlikte, geleneksel döküm veya ağır çelik erişim kapaklarının ağırlığı, değiştirmeyi zaman alıcı ve hantal hale getirebilir. Bir zamanlar çelik veya beton tek seçenek olsa da, yeni bir kompozit kapak türü ayaklarımızın altındaki dünyayı her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor. Sonuç olarak, dünya genelindeki drenaj ve kanalizasyon şirketleri, manuel kullanımın önemli olduğu kompozit kapakları giderek daha fazla kullanıma sunmaktadır.
Fibrelite tarafından tasarlanan hafif alternatifler, rakipsiz bir ağırlık oranına sahiptir ve geleneksel muadillerine nispetle daha fazla yük taşıma performansını sağlar. Aslında, kompozit malzemenin hafif özelliklerinden dolayı, CTP erişim kapaklarımız ağırlığın yaklaşık üçte biridir.
Fibrelite Teknik Direktörü David Holmes’un açıkladığı gibi:
“Fibrelite, su ve atık su uygulamalarında ve daha özel olarak manuel elleçleme endişelerinin olduğu yerlerde CTP tip özel kapak çözümleri için artan sayıda soruşturma görüyor. Tasarım ve üretim yeteneklerimiz, arızalı metal ve beton kapakların yerinde değiştirilebileceği özel anahtar teslim çözümler sunmamızı sağlar, böylece pahalı kurulumlara ve genişletilmiş site kapanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Kanıt rakamlarda, İngiltere, Avrupa, ABD ve hatta Antarktika’da 5000’den fazla ısmarlama kapak başarıyla kuruldu”.

Geleneksel olarak ağır metal ve beton kaplamalar korozyona yatkındır, su / kum girişi operatörler ve saha sahipleri için büyük bir sorundur. Uzun vadede bu maliyetli hasarlara yol açabilir.
Buna karşılık, CTP kompozit kaplamalar çok az bakım gerektirir ve aşındırıcı malzemelere karşı dayanıklıdır – bu da onları birçok drenaj ve kanalizasyon uygulaması için ideal bir çözüm haline getirir.
Ayrıca, kompozit kapaklar her boyut, şekil, diyafram açıklığı ve yük katsayısı gereksinimine uyacak şekilde tasarlanabilir ve benzeri olmayan bir değişim sağlar. Belirli bir logo veya markaya sahip farklı renkler ve özel kapaklar belirtmek bile mümkündür.
Bu özgürlük ve esneklik GRP kompozitlerini modern inşaatın taleplerine doğal bir uyum haline getirir.

Kaynak; fibrelite