06.10.2020 İstanbul

KAPALI ALAN (HACİM) ÇALIŞMALARINDA HAYAT KURTARMA

Devamlı sahada karşılaşabileceğimiz Tehlikeleri (Riskleri) ve önlemlerini irdeleyip geliştiriyoruz.  Geliştirme düşüncemiz içerisinde olan bir konu ise Kapalı alanlardaki (hacimlerdeki) çalışmalarda proaktif ve reaktif önlemlerdir.

Kapalı alan nedir;

Kısaca girilmesi çıkılması zor olan, ellerimizi kullanarak (basarak, çekerek) girilen yerlerdir.

Bu alanlar örnek olarak:

Menholler, tankların içi, Tothem ve kanopi içi, kuyular, dehlizler, madenler, derin çukurlar, baca içleri gibi vs… yerleri sınıflandırabiliriz.

Genelde şartları çok fazla bilinmeyen mekânlardır, bu sebepten dolayı da,

Atmosfer Riskleri, Fiziki ya da Mekanik Riskler, Elektrik Riskleri, Sağlık problemlerine bağlı Riskler, Diğer tehlikeli-korkutucu canlılara (yılan, akrep, arı, böcek gibi vs..) bağlı Riskler, Kafayı çarpma gibi riskleri beraberinde getirmektedir.

Çalışacak olan kişilerin de bazı periyodik muayenelerden geçmesi ve kapalı alanda çalışma eğitimlerini almaları gerekmektedir.

Kapalı hacimlerdeki çalışmalarımızda personelin bayılması, kendini dışarı atamaması gibi vb.  benzer durumlara karşı tatbikatlar yapıyoruz.

Tatbikat senaryomuzda kapalı hacim sınıfına giren menhol içinde personel çalışma yapıyor, diğer kişi de gözlemci olarak yukarıda bekliyor, yukarıda belirtilmiş konulardan olan oksijensiz kalmış, zehirlenme ya da kafasını çarpma vb…  sorunlardan kaynaklı bayılmış gibi yapıyor,

Diğer kişi de var ise 3. Bir arkadaşına arkadaşımız bayıldı yardıma gel diye bağırıyor ve bir yandan da hayat kurtarıcı ekipmanlar ile arkadaşını yukarıya çekiyor, 3. Bir kişi yok ise kendisi hayat kurtarıcı ekipmanlar kullanılarak içeride bulunan kişiyi dışarı çıkarıyor, ilkyardım müdahale uygulamasını yapıyor ve kişinin durumuna göre 112 acil durum telefonunu arayarak haber veriyor,

Ülkemizde ve dünyada daha önceden yaşanmış olan olayları da göz önünde bulundurarak, İnsanların kapalı alanda çalışan kişiyi çıkarmak için ilk akla gelen içeri girip yardım etmek oluyordu, Bu ve buna benzer görüşü içeri girmeden de kurtarma uygulamasını yapılabileceğini akılda hafızamızda kalması ve belirtilen uygulamayı yapmaları için bölge servislerimiz, taşeronlarımızın personelleri ve personellerimize uygulamalı tatbikatlar yapılmasını sağlıyoruz.