15.05.2020 İstanbul

Koronaya çözüm bulunduğunda ve bugünler bittiğinde, ne olacak?

Dünya bugünlerde evine kapandı diyebiliriz. Herkes endişeli bir şekilde bu kabus dolu günlerin bir an önce bitmesi için sabırsızlanıyor. Korona salgını bugün yaklaşık 200’ü aşkın ülkede hayatı durdurma seviyesine getirdi. Bu kadar hızla bulaşan ve hayati tehlike taşıyan, başlarda grip algısıyla ortaya çıkan bu virüs dur durak bilmiyor.
Hepimiz sosyal medya sayesinde bu hastalıktan korunmak için neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Uzmanlar sürekli açıklamalarda bulunuyor. “Ellerinizi yıkayın, kişisel hijyeninize özen gösterin, ortak kullanım alanlarından uzak durun, evinizde kalın ve gerekmedikçe dışarı çıkmayın.”

Bu süreç devam ederken, Korona bize ortak kullanılan mekanların, temas noktalarının aslında bizler için ne denli tehlikeli olabileceğini hatırlattı. Hepimiz şuan dokunduğumuz bir su şişesine dahi kontamine oldu mu acaba gözüyle bakıyoruz. Peki, Koronaya çözüm bulunsa dahi, her şey eskisi gibi olabilecek mi?
Ruh sağlığı alanında çalışan uzmanların öngörülerine göre birçok birey, gündemdeki pandemi sonlandığında eski rutinine kolayca dönemeyecek. Yani, 1 ay öncesinde bir otobüste tutamaçlardan tutunmak, bir petrol istasyonunun tuvaletini kullanmak bizler için sıradan bir rutin diziniyken, pandemi sonrası hayatımızın vazgeçilmezi olan tüm bu ritüelleri gerçekleştirdikten sonra pandemi günlerinde yaşadığımız kaygılara benzer kaygıları yaşamaya ne yazık ki devam edeceğiz. Nasıl ki dışarıyla temasımızda dokunduğumuz yabancı cisimlere temas sonrası elimizi temizleme ihtiyacı hissediyorsak, psikolojik açıdan rahatlama ve güvende hissetme amaçlı aynı dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirme isteğimizin devamlılığı söz konusu olacak. Bu da kolayca dezenfektanlara, maskelere ve eldivenlere veda edemeyeceğimiz anlamına geliyor.
Dezenfektan üretimi, dezenfeksiyon cihazlarına talep artmaya devam edecek, gittikçe büyüyen bu pazarda TORA’da yerini aldı.