26.10.2018 İstanbul

Sahada Gaz Dedektör Sistemi Bakımı

BP Türkiye Genel Müdürü Martin Thomsen’ in teşrif ettiği ve sahada yapılan işler hakkında bilgi aldığı Yavuz BP istasyonunda GDS Bakım ve Kalibrasyon projemize devam etmekteyiz. Tora olarak sahada yaptığımız işlerdeki özeni ve emniyetli çalışma kültürümüzü Martin Bey’e gösterebilme fırsatı yakaladık.

Sahada Gaz Dedektör Sistemi Bakımı

Bodrumu ve Gaz Dedektör Sistemi olan toplamda 110 tane BP istasyonu mevcuttur. Bu istasyonların 2001 yılından bugüne periyodik olarak bakım ve kalibrasyonları Tora tarafından yapılmaktadır.

Gaz Dedektör Sistemleri istasyonların bodrum katında oluşabilecek akaryakıt buharı birikintilerine karşı önceden haberdar olmak ve gerekli acil durumlarda işletme elektriğinin kesilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Türkiye genelinde yaklaşık 1000 istasyonda çalışan gaz dedektör sistemi bulunmakla birlikte 600 adet istasyonun GDS alarm takibi Tora tarafından yapılmaktadır. Bu istasyonlar 6 ayda bir periyodik kontrol ve kalibrasyon için ziyaret edilmektedir. Dedektör kalibrasyonları, benzin ve lpg gazlarının alt ve üst patlama sınırları referans alınarak pentane gazı ile yapılmakta olup, gaz okuma hassasiyetleri kontrol edilip set edilmektedir.

Tora olarak Bp, Shell, Total, Opet, Sunpet, Go, Po dağıtım firmalarına ait bodrumlu istasyonlarda ve endüstriyel tesislerde 6 ay periyodunda yaklaşık 5000 gaz dedektörünün planlı periyodik bakımı yapılmaktadır. Sistem online olarak Tora Çağrı Merkezi tarafından 7/24 takip edilmektedir. Oluşan alarmlar kurulan alarm yönetim sistemlerimiz ile tespit edilerek müdahale edilmekte, uzak erişim veya servis yönlendirmesi ile anlık aksiyonlar alınmaktadır.

Alarm takibi yapılan istasyonların günlük durumu Ana dağıtım firmalarına otomatik olarak mail aracılığı ile bildirilmekte olup, ayrıca raporlar haftalık ve aylık olarak da iletilmektedir.

Tora tüm çalışmalarında ‘’Önce insan’’ düşüncesiyle hareket etmeyi kendine görev edinmiştir.
Bu düşünceyi her fırsatta dile getirmektedir.
Tora bir aile ve bu ailenin her ferdi yaptığı tüm işlerde, işi önce akşam evine sağ salim gidebilme gayesi ile yapmaktadır.