07.07.2021 Ankara

Tora Bölge Servisleri Tanıtım Dizisi

TÜMAKS Tora Ankara Bölge Servisi

TORA, Türkiye’deki güçlü servis ağıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Gelin, Ankara Bölge Servisi TÜMAKS’ı yakından tanıyalım;

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Özer TULUNAY, 1941 Ankara doğumluyum. İlkokuldan sonra 5 sene Sanat Enstitüsünde eğitim aldım, 1955 -1959 yılları arasında atölyede sabah 4 saat, öğleden sonra 4 saat ders olmak üzere cumartesi günü de dahil yoğun eğitim süreçlerinden geçtim.

Geçmişinizden, firmanızın kuruluşunu ve bugünkü durumunu anlatır mısınız?

Her yaz tatilinde TBMM inşaatını yapan Alman kökenli bir firmada 1959 yılına kadar stajyer

olarak çalıştım. Aynı yıl Kasım ayında şirketten gelen davet üzerine Almanya’ya gittim ve 4 yıl (1963’e kadar) Almanya’da makine atölyesinde çalıştım. Burada jeneratör tamirleri, beton-vinç tamirleri, kuşe vinç kurulum- tamirat işlerinde görev aldım. Askerlik dolasıyla 2 sene yedek subay olarak köyde öğretmenlik yaptım. 1965 senesinde Petrol Ofisi firmasına girdim. Jeneratör ve pompa üzerine 1987 senesine kadar 23 yıl Petrol Ofisinde; teknisyen, baş teknisyen ve bölge teknik işler

müdürlüğü yaptım. 1987 senesinde hizmet akdimi doldurdum ve emekli oldum. Emekli olunca aldığım tazminat ile Yeni Sanayi bölgesinde vakıflar dükkanlarına ait 3 tane dükkân kiraladım ve burada pompa ve jeneratör tamiratlarına başladık.

TORA ile iş birliği nasıl gelişti, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hali hazırda sektördeki diğer tedarikçi firmalarla çalışırken, Fatih Akın Bey’in Tora olarak sektöre girişi ile kendisiyle olan dostluğumuz gelişti. Sonrasında Fatih Bey bize Ankara bayiliğini teklif etti ve Ertüm Bey ile anlaşarak bayilik hizmetimiz başladı. O günden bu yana da iş birliğimiz karşılıklı güven ve sadakat içinde güzel bir şekilde devam etmektedir.

TORA ile iş yapmak size neler hissettiriyor, süreci nasıl tanımlarsınız?

TORA sözüne sadık, ürünlerini zamanında tedarik eden dürüst bir firmadır. İş birliği yapmaktan kıvanç duymaktayım. TORA personeli ile çalışmaktan kıvanç duyuyoruz.

SEÇ(Sağlık, Emniyet, Güven) ile ilgili yaptıklarımızı nasıl buluyorsunuz, daha neler yapabiliriz?

Sektörde iş güvenliğine mütekamil bir firma olduğu için teşekkür ederim.

Bölgenizin en zorlu ve en iyi tarafı nedir?

Trafik yoğunluğu, bürokrasi, bayilerin aceleci olması gibi zorlukları var. Türkiye’nin her yeri bizim bölgemiz gibi, PO’dan gelen bayilerle olan dostluklarımız gibi olumlu yönleri var.

Bölgenizde TORA nasıl bilinmekte? 

Tora tedarik ettiği malzemelerin arkasında duran, bizleri de sattığı ürünlerin kalitesiyle mağdur etmeyen bir firma.

Gilbarco kullanıcılarının servise bakışı nedir, ne sıklıkta görürsünüz?

Biz Tümaks olarak müşterilerimize güzel gözlerle bakıp en iyi hizmeti veriyoruz. Onlar da bizleri seviyor ve 24 saat müşterilerimize destek veriyoruz. Pompalar az sayıda arıza yaptığı için bu konuda müşteri sıkıntılarını kolay kolay göremiyoruz.

Sektörünüzde en önemsediğiniz çalışma prensibi nedir?

Emniyet kurallarına çok sıkı riayet ediyoruz. Giyimimizle, güvenlik ekipmanlarımızla, aksesuarlarımızla vb. işlere başlamadan önce planlayıp iyi organize olarak çalışmaya devam ediyoruz.

Sektörünüz için en zorlu iş sürecinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Ürünlerimizin pazarlanması hususunda, müşterilerin kaliteden ziyade fiyat odaklı düşünmesi iş sürecimizi zorlaştırıyor.

Son olarak eklemek veya dile getirmek istediğiniz bir konu var mıdır?

Sektördeki tecrübelerimden yola çıkarak, akaryakıt istasyonlarındaki en önemli kısım altyapı tesisattır. Burada yapılacak hatalar çok büyük ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Sözlerime, Robert Bosch’ unda dediği gibi “Verdiğim sözlerin bütünlüğü, ürünlerimin değerine ve onur sözcüğüne olan inancım, her zaman geçici bir kârdan daha yüksek önceliğe sahipti.” cümlesi ile son vermek isterim.