3d lazer kalibrasyon

3D Lazer Akaryakıt Tank Kalibrasyonu

3D lazer akaryakıt tank kalibrasyonu, yeraltı ve yer üstü akaryakıt tanklarında 3D modellemesi yapılarak milimetre seviyesinde akaryakıt tank kalibrasyonu tablosunun oluşturulmasıdır. Kurulumu ve kullanımı son derece pratik olması nedeniyle en hızlı sonuç alınabilen bir sistemdir. (Zone 0) Tehlike  “sıfır”  bölgesinde çalışmaya uygun ATEX sertifikası ile Avrupa Birliğinden alınmış %0,5 hassasiyetli doğruluk sertifikasına sahip ileri teknoloji 3D lazer kalibrasyon cihazıdır. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’nın istemiş olduğu %3 fark hassasiyetine göre çok ileri bir noktada olan yöntemdir.

3D Lazer kalibrasyon ölçümlerinin yapılabilmesi için yeraltı akaryakıt tanklarında en fazla %30 oranında doluluk olması gerekir. Tankın an fazla %30 dolu olması eski kalibrasyon yöntemlerinde ortaya çıkan tankın %90’unu dolmdurmaya göre maddi ve zamansal çok ciddi tasarruf sağlamaktadır. Eski doldurt boşalt yönteminde tankerin gelmesi için ve ürünün boşaltılması için geçen sürede tüm tankların kalibrasyonu bitirilebilmektedir. Sistemin doğru çalışması için akaryakıt tanklarının çalışır ve uygun değerde olduğu ölçülmüş topraklaması olması gerekir. Tank flanşının üzerinde boşta en az 2″‘lik bir giriş olması lazımdır, aksi durumda mevcut akaryakıt otomasyon sistemine ait akaryakıt probe sökülerek yapılabilir.

Yeraltı akaryakıt tankı içerisine indirilen makine ile tank içine lazer ışını gönderilir. Lazer ışığı tankı 360 derece tarar ve yaklaşık 60,000 ‘nin üzerinde noktanın ölçüsünü mm lik olarak alır.  İşlemin süresi 30 – 60 dakikadır ve akaryakıt istasyonun işleyişi sadece tank bazlı minimum seviyede durdurulur. Tora tarafından sahada alınan ölçüler (eğim, yükseklik, bombelerin durumu, çap vb.) özel bir yazılım vasıtası ile birleştirilir ve tankın matematiksel modeli oluşturulur. Bu oluşturulan matematiksel model ile  yakıt miktarı (hacmi) mm bazında yüksekliğe göre eğimden bağımsız olarak hesaplanmış olur.   Bu sayede yükseklik bazlı (mm) kalibrasyon cetveline ulaşılır. 3D Lazer kalibrasyonu bilinen  kalibrasyon metotlarına nazaran çok daha hassas ve güvenilir bir tank kalibrasyon yöntemidir. Sonuçlarının her türlü akaryakıt tank otomasyonunda çok hızlı ve kesin sonuç alınmasını sağlar.

Alınan kesin sonuçlar ile tüm akaryakıt ürünlerinin emniyetli ve güvenlik içinde olduğunu çok hassas ölçme imkanı sağlanır.